5. Krční

komunikativní

 

Pátou čakrou je krční. Její centrum je umístěno na krku, kde nám poskytuje schopnost komunikace a sebevyjádření. Nejedná se nutně pouze o verbální projevy, ale spíše v širším slova smyslu, jak se v životě vyjadřujeme; zahrnujíc psaní, mluvení, zpívání ale třeba i vaření a podobně. Je to cesta, jak světu říci, kdo a co jsme. S otevřeným centrem páté čakry se nám dostává důvěry v naši schopnost vykomunikovat si své potřeby. Jsme schopni vyjádřit pravdu bez starosti o cenzuru či kritiku. To nutně neznamená, že budeme říkat věci necitlivé nebo zraňující. Lidé s rovnováhou v krční čakře se právě dokáží vyjádřit způsobem, který své okolí podporuje a ne jinak. Při plném otevření, úzkost, se kterou ostatní lidé reagují, nikdy nevyvstane. Tito lidé také bývají často středem pozornosti. Stávají se taktní, loajální a dobrodružní. Dále nám otevřené krční centrum zajišťuje důvěryhodnost, čestnost a smysl pro pravdu. Naopak pokud je pátá čakra uzavřená, osoba se cítí nevyslyšená. Máme problémy se začleňovat až se setkáváme se všeobecným odmítáním vlastní osoby.

Krční čakra je spjatá s krkem, kde se dají zpozorovat první příznaky nerovnováhy v tomto centru. Jsou jimi bolesti v krku nebo zubů, které mohou sahat až k ramenům. Dále to jsou problémy se štítnou žlázou. Z emocionálního hlediska potom odmítání v komunikaci a projevu anebo ztráta kontroly nad vlastní možností volby.

Při otevřeném centru této čakry se nám dostává blahodárných vlivů této čakry. Jsme poté schopni se sebevědomě a účelně vyjadřovat. Jsme přijímáni, důvěryhodní, čestní a máme cit pro pravdu. V opačném případě jsme odmítáni. Krční čakru posiluje pravda, a naopak je centrum blokováno lží. Lidé narození pod hvězdným znamením panna a blíženci mívají krční čakru dominantní. Barvou vyrovnávající toto centrum je modrá jako obloha. Kameny vhodné pro posílení páté čakry jsou akvamarín, tyrkys anebo modrý korál.