Modrá

důvěryhodný

 

Z psychologického hlediska tato barva reprezentuje spolehlivost a zodpovědnost. Na základě toho se s ní často setkáváme u vlád, bank nebo v medicínském průmyslu, ale také ji hojně využívají marketingové společnosti pro své kampaně. Je barvou jasné oblohy a širého moře. Snižuje stres a utváří smysl pro klid. Stejně jako když pociťujeme uklidňující pocity, když ležíme na zádech a hledíme do jasného čistě modrého nebe. Modrá je konzervativní, předvídatelná a navíc barva bezpečí. Díky jejím vlastnostem a tomu, co představuje, se jedná o nejoblíbenější barvu ze všech.

Tato barva je důvěryhodná, zodpovědná, poctivá a loajální. Je upřímná, zdrženlivá, tichá a nemá ráda dělání povyku a už vůbec ne poutání pozornosti. Naopak nesnáší konflikty, ale zase ráda dělá věci po svém. Použití modré je nejvhodnější na zbavení se stresu a navození klidu. Zpomaluje metabolismus a svým způsobem je pravým opakem červené. V experimentech bylo dokázáno, že u osob se zavázanýma očima v červené místnosti, byla účastníkům naměřena vyšší tělesná teplota. V modře vymalované místnosti tělesná teplota účastníků se zavázanýma očima naopak klesala. Krom důvěryhodnosti a klidu, se kterým modrá přichází, je také barvou moudrosti, pocházející z duchovní perspektivy. Modrá je totiž zároveň barvou vyššího spojení a jeho oddanosti. Ta se ovšem vztahuje na oddanost tomu, čemu člověk opravdu věří, zahrnujíc rodinu nebo práci. Lidé, mající tuto barvu v oblibě, jsou přátelští a jsou to ti, co raději dávají, než berou. Budují s ostatními silné a dlouhotrvající vztahy založené na důvěře. Těžce je raní, pokud je tento vztah zrazen.  Naopak jsou to lidé neflexibilní a konzervativní. Jakákoliv změna je pro ně obtížná a před jejím uskutečněním ji dlouhodobě zvažují, analyzují, a to až příliš dlouho. Nakonec se stejně snaží změnu přizpůsobit své akceptovatelné verzi reality. V extrémních případech v lidech může vyvolat až chladné jednání a smutek.

Nošením kamenů této barvy se zároveň propůjčují její rysy. Modrá je především důvěryhodná barva, ale nese také klid a bezpečí. Lidé upřednostňující tuto barvu jsou přátelští, loajální a upřímní. Zároveň se tato barva pojí s duchovním světem. Její světlé odstíny jsou barvou páté čakry, zatímco tmavé odstíny šesté čakry, jejichž účinky posilují. Zároveň je barvou elementu voda, jehož síle taktéž přispívá. Zástupci kamenů modré barvy jsou například akvamarín, tyrkys nebo lazurit.

Omlouváme se, činnost obchodu je momentálně pozastavena. Objednávky nebudou vyžízeny. Skrýt